Press "Enter" to skip to content

micro:konev

0

Pojďme se na chvíli vrátit v čase k oslavám dne Pí a k workshopové sobotě pro veřejnost, která proběhla u nás v Centru robotiky 16. března. Proč právě sem? Možná právě proto, že tehdy odcházeli z mého workshopu kluci ve věku cca 13 let. A na otázku, jak si workshop užili, odpověděli: “Bylo to parádní!” Usmívali se, nikoliv sarkasticky, ale upřímně. 

A co bylo parádní? Právě ta micro:konev, již zmiňuji už v nadpisu. Nevím, zda mají výše uvedení chlapci vztah k zahradničení, ale práce s micro:bity a vymýšlením automatického zalévání rostlin v nich a ostatních dětech vyvolala zaujetí, kreativitu a hlavně aktivitu. Pojďme si krátce říci, co jsem si pro děti na workshop připravila.

V bodech by to bylo: 

  1. Seznámení s micro:bitem (HW) pomocí karet
  2. Seznámení s programovacím prostředím makecode.micro:bit.org
  3. První program a roztepání micro:bitího srdíčka
  4. Hra: Když něco, tak něco (pohybová hra na vyvození podmínek)
  5. Brainstorming nad automatickým zaléváním rostlin
  6. Slovní popsání dětmi toho, co by měla naše micro:konev dělat
  7. Vytvoření programu
  8. Kreativní ztvárnění
  9. Otestování a případné ladění

Stihnout všech devět bodů v 90 minutách, to byl pěkný fofr. Alespoň pro mě. Ve škole bych si aktivitu rozložila do jednoho měsíce, abych měla dostatečný prostor pro zpětnou vazbu a větší testování jednotlivých programů. Nicméně i přes nedostatek času, micro:konev splnila svůj cíl.

A jaké problémy děti řešily?

Někdo řešil zapojení pinů a jejich nastavení přímo v programu. Pro někoho bylo velkou výzvou připevnění brčka symbolizujícího konev k servomotoru. Občas se objevila chybka ve znaménku, které určovalo, že je vlhkost např. menší než. Apod. 

Zkrátka každý řešil v závěru trochu jiný problém, ke kterému hledal řešení. O to větší radost to byla, když program začal fungovat a brčko připevněné k servomotoru začalo při nízké vlhkosti přelévat vodu z kalíšku s vodou do kalíšku s květinou. Nadšení mé i dětí bylo veliké!

Jen pro představu uvedu, s jakým HW (senzory, motory apod.) jsme pracovali. Využili jsme micro:bit, senzor:bit, kabely na propojení senzoru vlhkosti k senzor:bitovi a servomotoru, servomotor a senzor vlhkosti. Uvedené senzory jsou součástí sady Smart Home Kit.

A co Vy, zkoušeli jste někdy něco podobného? Podělte se s námi o Váš příběh. Nebo aktivitu vyzkoušejte a dejte nám vědět (sdílejte s ostatními), jak to fungovalo u Vás ve třídě. My se budeme těšit zpětné vazby.

Martina Jedličková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *