Press "Enter" to skip to content

Blízká setkání ProCreativ(e)ního druhu

0

Ano, i tak může znít název aneb když kreativita dojde, ale stále máte ProCreate. S touto aplikací jsem se seznámila nedávno díky našemu novému semináři pro pedagogy Digitální kresba ve výtvarné výchově pro 1. a 2. stupeň ZŠ. Seminář je rozdělen do dvou částí a vede ho velmi šikovná lektora Jana Šnajdrová. (Velmi nenápadně, zároveň hlasitě doporučuji.)

Hned na úvod musím říci, že největší výhoda tohoto (či jiného podobného) nástroje dle mého názoru tkví v tom, že díky němu mohou zažít úspěch ve výtvarné výchově všichni žáci, a to bez ohledu na vrozený talent. 

A co je k tomu potřeba? Jelikož v Centru robotiky máme iPady, tak jsme je využili a stáhli jsme do nich dvě aplikace Ibis Paint X (zdarma) a placený ProCreate. Za prvé kvůli porovnání možností jednotlivých nástrojů. Za druhé hledáme vždy i neplacené varianty. Ke kresbě je potřeba i speciální pero. Rozhodli jsme se otestovat levnější variantu, než nabízí Apple (Apple Peny) a zvolili jsme dotykový stylus kompatibilní s iPady. Jsou tam mezi nimi drobné rozdíly, ale pro naše účely to stačí. 

Abych Vám tvoření z našeho semináře trochu přiblížila, přikládám několik fotografií.

Mým cílem je přiblížit Vám, jak jsem si tuto nově nabytou dovednost otestovala s děvčaty v kroužku Holky roboťačky, který letos vedu, a jaké na ni byly odezvy. A tak jsem využila aktivitu, kterou s námi pedagogy dělala právě Jana. 

Posloupnost aktivit byla následující:

  1. Představení plánu hodiny
  2. Krátké povídání o mezihvězdných mračnech, též mlhovinách (barvy a jejich odstíny)
  3. Práce s alobalem, fixami, čtvrtkou a vodou – pokreslení alobalu fixami v odstínech jejich mlhoviny, namočení čtvrtky, obtisknutí pokresleného alobalu
  4. Seznámení s prostředím aplikace ProCreate, otestování si různých nástrojů, vysvětlení vrstev (okrajové, základní znalosti)
  5. Pořízení fotografie čtvrtky se vzniklou mlhovinou
  6. Import fotografie do jedné vrstvy v aplikaci ProCreate
  7. Úprava základní vrstvy v rámci seznámení se s nástroji
  8. Přidání další vrstvy – import fotografie zvířete (vybraných částí i různých zvířat)

A zde jsme s děvčaty skončily, jelikož náš kroužek má omezený čas, 90 minut. S mlhovinami budeme pokračovat tento týden. Děvčata budou pracovat s fotografií/emi zvířat v různých vrstvách, ze kterých vznikne nějaké bájné vesmírné zvíře. 

A jaké byly reakce? Jestli si to dobře pamatuji, tak se děvčata divila, že už je konec kroužku a ptala se, zda „v tom” budou moci příště pokračovat a kresbu dokončit. Někde v tom mém davu osmi dívek jsem zaslechla i: „To bylo super, musím si to doma stáhnout.” To, alespoň pro mě, mluví za vše. 

A co Vy? Máte někdo podobnou zkušenost s reakcí žáků na podobný/stejný nástroj?

Podělte se s námi o něj. 

Tímto se s Vámi loučím a u dalšího příspěvku na „čtenou”.

Martina Jedličková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *