Press "Enter" to skip to content

Pojďme slavit

1

Existuje spoustu oborů a věd, o kterých se pořád mluví. Matematika mezi ně úplně nepatří, bohužel. Na základních školách zase nepatří mezi ty nejoblíbenější předměty. A to je škoda. Podívejme se na ni jinýma očima. Pojďme oslavit její krásu 14. března neboli 14. 3. 

Prohodíme čísla a máme 3.14. Už je Vám to povědomé? Jasně, Pí je matematická konstanta, kterou si většina z nás ze základky pamatuje. A je dost podstatná, co si budeme povídat.

V některých zahraničních zemích se 14. březen slaví ve velkém. U nás tomu tak úplně není. Ale co kdybychom to zkusili změnit a třeba by ta matematika byla pro naše žáky alespoň o trošku zábavnější. Já jsem před několika lety se svou třídou tento den oslavila jako den koláčů (koláč se v angličtině řekne pie se stejnou výslovností jako pí). Rozumějte, nebylo to nic složitého, protože ani nemohlo. Vyučovací hodina má jen 45 minut, a to je dost často málo. Takže jsem to vyřešila tak, že jsem nakoupila takové ty hotové korpusy, šlehačku ve spreji, marmelády a nějaké zdobení. A úkolem dětí bylo ve skupinách korpusy na počest této známé konstanty ozdobit. Dohledala jsem i fotky.

Poznámka pod čarou: Může se Vám z fotografií zdát, že je to doba prehistorická, ale skutečnost je, že časový rozdíl je jen devět let a ten můj váhový asi devět kilogramů. Každopádně věřte, že já před devíti lety neměla ve své třídě ještě (na rozdíl od svých kolegů) projektor či interaktivní tabuli. Tak jsem používala meotar. Ale to je zas jiný příběh.

Zpět k aktivitě. Byli jsme s dětmi v osmé třídě, takže téma kruh, kružnice. Znáte to. Podívali jsme se na trošku teorie a pak na tu sladkou část. Následně jsme si pozvali další dvě paní učitelky, aby ohodnotily díla jednotlivých skupin. Věřím, že vzpomínka na Pí dětem zůstane.

V Centru robotiky jsem také zavedla oslavy dne Pí. A to prostřednictvím dne pro veřejnost, který se koná letos již potřetí. Na tento čas vždy s kolegy připravíme workshopy pro děti, které jsou zaměřené na matematiku a přírodní vědy.

Ale slavit bychom mohli určitě i v dějepisu. Protože Pí znali prý už v egyptské Staré říši. Dokonce jsem jednou obědvala v restauraci, která se jmenovala dle této konstanty a byla v Písku. Mohli jste ji vidět v pořadu Ano, šéfe. Nevzpomenu si už, jak tam vařili, ale vím, že Pí tam bylo úplně všude.

14. března je dnes, ale pokud jste ho nestihli oslavit. Není to nic proti ničemu udělat to o týden déle. Pro další aktivity se můžete podívat na tento odkaz, kde inspiraci dostanou třeba i hudebkáři.

Já si myslím, že matematika je krásná. Ráda bych ale tento předmět přejmenovala. Myslím, že by se měl jmenovat matematická výchova a měli bychom děti učit lásce k matematice, protože ona si tu lásku skutečně zaslouží. Výuka matematiky by neměla být pouze o drilování příkladů, ale měla by nás učit správně myslet, logicky myslet. Tak pojďme začít jednoduchou oslavou dne Pí v době kolem 14. března a postupně ten přístup k matematice měnit. A třeba se nám poštěstí, že tu lásku k ní časem nalezne víc a víc našich žáků.

  1. KS

    My jsme také slavili tento den. Měli jsme pro děti připravené matematické šifry, které děti plnily během projektového dne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *