Press "Enter" to skip to content

Animuj o sto šest

1

Před Vánoci loňského roku se na mě obrátila kolegyně ze ZŠ a MŠ v Božkově, paní učitelka Tereza Solfronková, zda bych jí nepomohla s projektovým dnem na téma vánoční zvyky a tradice. Okamžitě jsem si v hlavě začala přemítat všechny tradice, které jsem jako malá s rodiči v období Vánoc dělala. Co Vám budu povídat, vzpomněla jsem si jen na olovo volovo. Naštěstí mi Terka skočila do řeči mých vystrašených myšlenek a doplnila, že by chtěla, abych dětem vysvětlila animaci. Slyšeli jste tu ránu? Přesně tak, to mi spadl kámen ze srdce. Ač Vánoce a vše kolem miluju, tak jsem si přece jenom jistější v aplikaci Stop Motion Studio, ve které jsme s dětmi z 5. třídy animaci tvořili, než ve vánočních zvycích a tradicích.

S Terez jsem se domluvila, že by bylo skvělé, kdyby si děti postavičky a veškeré propriety na animaci vytvořily samy. A tak projektový den začal s modelínou, ze které se po čase vyklubalo například rozkrojené jablíčko, Ježíšek či Grinch (to je ta zelená potvora, která nemá ráda Vánoce). Témata na animaci tak byla například štědrovečerní večeře, krájení jablka nebo rozbalování dárků pod vánočním stromečkem. Než se děti pustily do samotné animace, bylo důležité kromě postaviček vytvořit prostředí, ve kterém se příběh odehrával. Aby se vyhnuly rušivým elementům (stín, spolužáci pobíhající kolem apod.), připravila Terez pro děti krabice, které si upravily samy dle své potřeby. Někdo krabici zevnitř vylepil barevným papírem, někdo dokreslil okno a někdo pomyslnou střechu své krabice odříznul. Poslední, co děti musely vyřešit, bylo upevnění iPadu, aby ho po celou dobu animace měly na jednom místě a nepohnula se hlavně čočka fotoaparátu. S tím jim pomohla paní učitelka, která doma na chvilku uzmula svým dětem Lego Duplo a vytvořila šikovné stojánky.

Příprava postaviček a prostředí na animaci dětem zabrala 60 minut, samotná animace i s vysvětlením dalších 60 minut a s přestávkami na svačinu, závěrečným úklidem a zpětnou vazbou nám projektové dopoledne trvalo 3 hodiny. Na konci mi Terez pověděla, že má takové dny moc ráda. Vypustí matematiku, český jazyk či angličtinu a s dětmi se pustí do nějakého projektu na celý den.

A co Vy? Také se svými žáky děláte projektové dny? Dejte mi do komentářů vědět, na jaké téma jste dělali ten poslední projektový den.

Tereza Beránková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *