Press "Enter" to skip to content

Robotická soutěž VEX IQ Challenge

0

Pár let zpátky pro mě tahle slova byla velkou neznámou, nyní je tomu už jinak. A co tedy tato slova vlastně znamenají? VEX IQ Challenge je mezinárodní robotická soutěž, která se zaměřuje na vzdělávání dětí. Je určena pro žáky základních a středních škol a probíhá v týmech, jejichž cílem je sestavit, naprogramovat a řídit robota z VEX IQ stavebnice. Stavebnice umožňuje snadné sestavení různých typů robotů. Obsahuje součástky, jako jsou motory, senzory a řídicí jednotky, které mohou být programovány.

V Centru robotiky jsme v letošním školním roce měli dva kroužky zaměřující se na stavebnici VEX. Oba kroužky již pravidelně několik let vede náš lektor Petr. A právě on připravoval děti z kroužku VEX pokročilí v průběhu roku na soutěž, která je vyvrcholením jejich celoroční práce.

A tak jsme se 5. 6. ráno společně s Petrem a kluky z kroužku sešli na vlakovém nádraží a s úsměvem, soutěžní náladou a dvěma stavebnicemi s již hotovými roboty vyrazili. Soutěž se konala druhým rokem v O2 areně a opět pod hlavičkou firmy AV MEDIA. Kluci byli rozděleni na dva týmy: Circuit Breakers a Robot Warriors. Hned po příjezdu do areny na kluky čekalo kontrolní stanoviště, kam měli donést robota a nechat ho změřit. Robot totiž, aby vůbec mohl závodit, musel splňovat určitá kritéria. Mezi taková kritéria patří délka, šířka a výška robota. Následně se vrátili na, pro ten den pracovní, stanoviště, kde například dolaďovali konstrukci robota či jeho program.  

Na soutěžící čekaly dvě výzvy: týmová výzva a výzva robotických dovedností. V obou výzvách týmy získávaly body. Body mohly děti nasbírat například tak, že přeházely co největší množství kostek přes závoru nebo přemístily kostky do vyhrazeného prostoru.

V letošním roce soutěžilo 30 týmů, a to jak z České republiky, tak například i z Turecka, Polska či Slovinska. Konkurence byla tedy veliká. A i když se našim klukům nedařilo úplně nejlépe, razili heslo, že je hlavní se zúčastnit a ne vyhrát. Ale především je nejdůležitější si soutěž a s ní spojenou atmosféru užít, což se dle mého, a hlavně jejich reakcí rozhodně povedlo.

A co Vy? Pořádáte ve škole nějaké soutěže pro žáky nebo s nimi na soutěže jezdíte? A berete soutěž jako vhodnou metodu do výuky? 

Tereza Beránková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *