Press "Enter" to skip to content

Dnes trošku o 3D tisku

0

Zdravím Vás. Dnes Vám nebudu vyprávět o své práci, své výuce či inspiraci, ale pojmu to trošku jinak. Budu se spíš ptát. A koho? Mojí kolegyně Aleny. Tak pojďme na to.

Ali, pověz nám, v čem spočívá tvá práce v Centru robotiky. 

Moje administrativní práce zahrnuje poměrně hodně menších činností, které podporují chod Centra robotiky. Od správy dokumentů, pod tím si můžete představit evidenci uchazečů v kroužcích, až po správu lektorů. Samozřejmostí je neustálá aktualizace dokumentací, která je snadno dostupná ostatním kolegyním. Do mojí práce také patří vyřizování dotazů našich klientů a další komunikace ať v telefonní či e-mailové podobě. Také mám na starosti zveřejňování kroužků, táborů, seminářů a webinářů pro pedagogy a ostatních dnů pro veřejnost na našem webu centrumrobotiky.eu. A v neposlední řadě kontrolování plateb. Dále bych ráda zmínila vedení Virtuální univerzity třetího věku pro konzultační středisko Plzeň. Na závěr je nutno uvést, že moje práce spočívá také v plnění různých úkolů podle potřeby týmu. Tím mám na mysli hlavně spolupráci při exkurzích pro ZŠ a podílení se na vedení příměstských táborů.

Tvá práce je tedy převážně administrativní. Ale dnes to má být o 3D tisku. Kdy jsi se mu začala věnovat?

3D tisku jsem se začala věnovat přibližně před třemi lety.

A proč? Jak to všechno začalo? 

V tomto období bylo Centrum robotiky uzavřeno kvůli pandemii covidu. Administrativa měla méně práce, protože k nám nechodily děti, rodiče ani lektoři. To vedlo ke změně práce pro všechny. Metodici a někteří lektoři přešli do online prostředí. Dělali jsme také inventury vybavení a úklid Centra robotiky. Vzhledem k tomu, že žádný ze zaměstnanců neměl zkušenosti s 3D tiskem, tak jsi právě ty zajistila celému našemu týmu online školení k obsluze 3D tiskárny. Po absolvování tohoto školení jsem se rozhodla vytisknout svůj první jednoduchý objekt. Následovalo další školení, které se zaměřovalo na tisk s podpěrami. Poté stačilo zhlédnout pár videí na Youtube a obava z této technologie byla pryč. Velkou oporou pro mě tenkrát byl nejen náš lektor Tomáš, který nám udělal školení, zodpověděl kdykoliv naše dotazy a se vším poradil, ale také kolegyně Verča, se kterou jsme se ve zdokonalování se v tisku navzájem podporovaly. A natolik se mi 3D tisk zalíbil, že od té doby tisknu kdykoliv je něco třeba vytisknout na tábory nebo kroužky.

S příchodem Covidu se tedy tvoje práce změnila. Kromě práce s 3D tiskem jsi se naučila používat i nějaké další technologie či nástroje? A pokud ano, tak k jakým aktivitám a s jakou cílovou skupinou je v práci používáš?

Ano, změnila. Centrum robotiky bylo zavřené jak pro děti, tak pro pedagogy, a proto jsme začali realizovat místo seminářů webináře. A kromě práce s 3D tiskárnou jsem se také naučila pracovat v prostředí meet.jit.si. Na meet.jit.si jsem jednoduše vytvořila virtuální místnost pro webinář. Stejně jako se v té době vzdělávaly děti, měli i pedagogové šanci se s námi dále vzdělávat. I nyní webináře stále pořádáme, jen teď k jejich realizaci používáme videokonferenční platformu Zoom.us. Tím pro mě ale práce s webinářem nekončí. Webinář je třeba uvést, představit Centrum robotiky, sebe, ale hlavně lektory, kteří webinářem provázejí. Sleduji také průběh webináře, zda je všechno v pořádku. Na konci webináře ještě vyzvu účastníky k vyplnění hodnoticího dotazníku, jelikož zpětná vazba je pro nás důležitá. Poté webinář sestříhám v programu Kdenlive, nahrávku vložím na YouTube a odkaz sdílím s účastníky. Na YouTube si mohou záznam přehrát i další zájemci, kteří se webináře nezúčastnili.

Skvělé, naučila ses tedy mnoho nového za poslední roky. Ale zpět k 3D tisku. Na jakých tiskárnách tiskneš? 

Máme zde tiskárny od firmy Průša, a to od staršího modelu MK2, který jsme postupně nahradili novějším modelem MK3S+. Jednou ze zajímavých zkušeností bylo sestavení 3D tiskárny ze stavebnice. Konkrétně jsme s kolegyní měly možnost pracovat s modelem MK3S+, který jsme kompletně sestavily od prvního do posledního šroubku. Tato práce nám umožnila nahlédnout do vnitřku tiskárny a jejích jednotlivých komponentů. Díky této zkušenosti jsem získala povědomí o umístění jednotlivých součástí v tiskárně. Tato znalost se ukázala jako velmi užitečná při následném používání tiskárny, třeba při drobných servisních zásazích. Celkově mi tato zkušenost umožnila zdokonalit své dovednosti v oblasti údržby a servisování tiskáren. Čerstvou novinkou, kterou jsme pořídili, je 3D tiskárna od výrobce Bambu Lab. V současné době se s ní seznamuji a vypadá to, že bude mojí oblíbenou hračkou.

To zní, že tě to opravdu baví. Jsem za to ráda. Moje poslední otázka na Tebe bude znít následovně. Co bys vzkázala paním učitelkám, pánům učitelům a všem, koho alespoň trošku 3D tisk láká, ale ještě se do něj nepustili?

Vzkázala bych jim toto: „Milé paní učitelky, vážení pánové učitelé a všichni zájemci o 3D tisk, 3D tisk je technologie, která otevírá nové možnosti jak ve vzdělávání, tak ve tvorbě. Přestože na první pohled může působit složitě, věřte mi, že vstup do světa 3D tisku může být vzrušujícím dobrodružstvím. Nebojte se zkoušet nové věci a učit se společně s Vašimi žáky. 3D tisk a 3D modelování nabízí široké spektrum využití od výuky matematiky až po výtvarnou výchovu. Vaši žáci budou jistě kreativní. Existuje mnoho dostupných zdrojů od YouTube až po facebookové skupiny, kde můžete získat podporu a sdílet své zkušenosti s ostatními uživateli. Ať už se rozhodnete vytisknout modely pro výuku nebo pomáhat žákům vytvářet vlastní nápady, 3D tisk Vás bude určitě bavit. Vaše výuka se tak stane interaktivní.

Přeji Vám mnoho úspěchů a radosti z 3D tisku.

Krásná tečka na závěr. Ali, děkuji Ti za Tvé odpovědi.

Hezké čtení Vám přejí stále se ptající Martina Ceková a úžasně odpovídající Ali Skřivanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *