Press "Enter" to skip to content

Zahrajeme si zas?

0

Nedávno jsem psala o hře s názvem Uluru. Vzpomínáte? Pokud ne, tak si ji připomeňte zde. No a proč si nezahrát něco dalšího? Třeba Mathesso. Když byly ty Vánoce, tak jsem tuto hru pořídila jako dárek kamarádům i sobě. Mathesso rýmuje se s pexeso, že? A také jo. Jde o takové matematické pexeso. Hra nám přibližuje některé matematické operace

Já jsem si pořídila nejmenší variantu Mathesso Travel. Bohužel jsem zklamala sama sebe. Řeč je o čtenářské gramotnosti. Předpokládala jsem, že jde o verzi hry, která je pouze menší (protože Travel). Bohužel jsem přehlédla slovo zjednodušená. To mi mělo napovědět, že tam asi nebude tolik kartiček jako ve standardní edici hry.

Tak si pojďme zahrát.

  • Nejprve si máme kartičky, které jsou součástí hry, rozmístit nepravidelně na plochu, kde budeme hrát. Kartičky necháme černobílou stranou nahoru.
  • Všichni si vybereme jednu kartičku s číslem 1 a otočíme ji.
  • Na druhé straně kartiček najdeme také čísla. Ta jsou různě barevná. Čísla na barevné straně určí pořadí. Kdo si vybral nejnižší číslo, hraje jako první.
  • Kartičky s číslem 1 vrátíme a můžeme začít hrát.
  • Cílem hry je najít dvojice, které jsou zespodu z barevné strany stejné (jednak stejné číslo, jednak stejné pozadí).
  • Ve chvíli, kdy nezbývá žádná dvojice, jdeme počítat body.

Hra není jen o náhodném tahání kartiček, jak by se mohlo zdát. Jde skutečně o počítání. A pro ty, kteří ještě počítat neumí, je do hry vložené barevné pravítko, které jim pomůže. 

Verze Travel obsahuje následující matematické operace:

  • Malá násobilka (na šedém pozadí)
  • Mocniny (na kruhovém pozadí)
  • Prvočísla (na žlutém pozadí)
  • Nuly (na černém pozadí)

Poznámka: Standardní edice obsahuje další dvě oblasti (Fibonacciho čísla a faktoriál).

Pravidla počítání bodů a princip počítání s jednotlivými operacemi Vám nebudu zdlouhavě popisovat, ale rovnou Vás odkážu na webové stránky této hry, kde je vše pěkně popsané na příkladech a kde si hru můžete pořídit. Stejně tak zde najdete využití barevného pravítka a další informace.

Kdo si chcete hru se žáky zahrát online (např. prostřednictvím školního iPadu), odkaz najdete zde. Mimochodem ta online verze za Vás spočítá Vaše výsledné body. Takže víte, že máte např. 20. Já jsem si je vždy ale spočítala také a ověřovala si tak, zda pravidlům počítání výsledných bodů rozumím dobře.

A kdo stojí u zrodu této hry? Karel Janeček a nadace Science 21. Více se můžete dočíst v následující článku.

Tak já jdu hrát. Držte mi palce, ať manžela porazím. Kdo prohraje, myje nádobí.

Pozor, nemusí vyhrát ten, kdo má více kartiček. Za dvojice s nulami dostáváte jednu pěknou nulu, takže pozor na to. Chce to trošku strategie. Možná budete mít radost (stejně jako já), že máte na svém kontě další dvojici, ale skupina nula Vám skutečně žádné body nedá. Víte, co to znamená? Že jsem si na první dobrou blbě přečetla pravidla a jdu umýt nádobí.

A závěrem: Hra je svižná, snadno pochopitelná a zábavná. Těším se, až si ji zahraji s dětmi.

Martina Ceková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *