Vánoce klepou na dveře, což slyšíme i my v Centru robotiky. Předvánoční čas vnímáme nejen my dospělí, ale asi nejvíce jej prožívají ti nejmenší. Společně se těšíme na sníh, cukroví, dárečky a POHÁDKY!
Během posledních pěti let, kdy vedu kroužky pro děti od předškoláků po třeťáky, zjišťuji, že čím dál méně dětí zná „klasické“ dětské pohádky/večerníčky. Pokud již společně objevíme pohádku, kterou všichni známe, dětem dělá poměrně velké obtíže převyprávět její děj. Proto jsem se rozhodla zaměřit se na problematiku pohádek i s letošními předškoláky. Jako skvělý pomocník mi posloužila aplikace Stop Motion pro tvorbu animovaných videí.
V kroužku Za robůtky do školy jsme si vybrali z nabídky dvě pohádky, a to Červenou Karkulku a Sněhurku. Nejprve jsme společnými silami zkusili vyjmenovat postavy z obou pohádek, převyprávět její děj a až poté jsme si naše pohádkové znalosti zkontrolovali přečtením zkrácených verzí příběhů. Dětská představivost běžela v tu chvíli na plné obrátky, čehož jsem využila pro grafické zpracování vybraných pohádkových postav. Předškoláčci nakreslili své představy babičky z Červené Karkulky či trpaslíků od Sněhurky.
„A Terko, proč si to malujeme?” Tohle je otázka vcelku na místě. „Malujeme si pohádkové postavy proto, abychom se s ostatními podělili o obrázky, které vidíme jen my v naší hlavě.”
Dětmi nakreslené postavičky jsme vystřihli a přilepili na tyčky. Během práce jsme si povídali o tom, jak vznikají kreslené i hrané pohádky. Povídáním jsme se dostali až k divadlu, konkrétně k loutkovému, a shodli se, že s těmi námi vytvořenými postavičkami bychom si divadlo klidně zahrát mohli. A taky že zahráli!
Jenže. Šlo by naše představení ukázat rodičům? Mohla bych to nějak zařídit, abych se na náš příběh podívala o víkendu? „Tak to nafilmuj!” „No tak jo!” K tomu, abychom vytvořili záznam našich pohádek, jsme využili aplikaci Stop Motion. Animace zde vzniká postupným focením rozfázovaného pohybu.
Pomalé posouvání figurek a průběžné focení byl sice oříšek, ale jako v Popelce se z něj vylouply krásné dětské výtvory. Nejsou dokonalé, občas nejde poznat kdo je babička a kdo vlk, ale jsou tvořené dětmi od začátku do konce. Pokud na Vás již dýchá vánoční nálada nebo jste jen zvědaví na výsledek naší práce, níže naleznete krátké video.
Jaká je Vaše nejoblíbenější vánoční pohádka? Vnímáte také u svých žáků „neznalost“ pohádek a příběhů? Máte zkušenosti s aplikací Stop Motion? Budeme rádi za každý poznatek, o který se s námi podělíte v komentářích.
Na počtenou zase někdy příště, Terka Šmídová