Press "Enter" to skip to content

S mikroskopy od předškoláků po deváťáky, od prvouky po občanku

0

 Mikroskopy už dávno nejsou technologií vyskytující se pouze ve vědeckých laboratořích. Asi nejeden z nás si při spojení pojmů mikroskop a škola představí těžké zařízení schované v igelitu ve skříni. Jejich použití vždy doprovázely dlouhé laboratorní protokoly a prsty pořezané od krycích sklíček. V dnešní digitální době je všechno jinak. Mikroskopy se nám vejdou do kapsy, není potřeba mžourat do okuláru a zkoumaný vzorek si můžeme jednoduše zaznamenat. Tyto technické zázraky umožňují učitelům a dětem od mateřských škol až po žáky devátých tříd objevovat svět zcela novým způsobem.

Moderní bezdrátové mikroskopy lze připojit k tabletům nebo chytrým telefonům, což umožňuje okamžité sdílení a analýzu pozorovaných vzorků. V Centru robotiky máme již nějakou dobu přenosný bezdrátový mikroskop TTS Easi-Scope. Na nedávné konferenci Počítač ve škole, o které jsme Vám již psali, jsme objevili nový mikroskop MatataStudio M1B. Oba mikroskopy jsou bezdrátové a k iPadům je lze připojit přes Wi-Fi signál (každé zařízení má vlastní Wi-Fi připojení). Pro zobrazení zkoumaných preparátů jsou potřeba aplikace Xploview (pro TTS Easi-Scope) a MatataXplore (pro MatataStudio). Žáci si mohou své objevy přímo v aplikacích zaznamenat a v hodině následně sdílet s ostatními a diskutovat o nich. Takovýto interaktivní přístup zvyšuje zájem (nejen) o přírodní vědy a motivuje k dalšímu bádání. Pojďme se podívat, jak mohou bezdrátové mikroskopy obohatit výuku.

Pro nejmenší děti v mateřských školách může být kapesní mikroskop skvělým parťákem na výletech do přírody. Představte si, že se vydáte na procházku do parku a děti si s sebou vezmou zmiňované mikroskopy. Umožníte jim tak zkoumat listy, kůru stromů, hmyz nebo drobné kamínky. O tom, co uvidíte, si můžete povídat a ve školce děti mohou následně namalovat vše, co viděly. Tento zážitek jim umožní nejen vidět detaily, které jsou jim běžně skryty, ale učí se při tom spolupráci, rozvíjejí jemnou motoriku, digitální gramotnost, a navíc můžete zapojit témata environmentálního vzdělávání a ekologie.

Pokud patříte mezi prvostupňové učitele, určitě s dětmi narazíte na nauku o rostlinách a zvířatech. V takové chvíli by se ukázka mouchy zblízka nebo zvětšeného květu dozajista hodila. Práce s mikroskopem nemusí být pouze Vaše práce, ale s mikroskopem můžete naučit pracovat i své žáky. Kromě zmiňovaných rostlin a hmyzů můžete pozorovat různé materiály. To posouvá možnost využití mikroskopu i na druhém stupni.

Přestože popisovaná zařízení působí spíše jako dětské hračky, nadchnou i starší žáky. Na druhém stupni můžete mikroskopy opět použít ve výuce přírodovědných předmětů. Ať už v biologii, tak i v chemii (morfologie polymerů) či zeměpise (různé typy půdy). Co ale kdybychom se trochu odvázali a využili mikroskop i v jiných předmětech? Ve výtvarné výchově můžete sledovat strukturu různých podkladových materiálů (od čtvrtky přes krepový papír po malířské plátno) nebo stopu barev (pastelů, inkoustu či temper). Dalším předmětem, ve kterém mikroskopy jdou použít, je dějepis. Mikroskopy můžete vzít s sebou například při návštěvě archivu a zkoumat staré dokumenty. Zajímavé by jistě bylo prohlédnout si různé textilní materiály typické pro určitá historická období. V neposlední řadě je možné vzít mikroskopy do hodiny občanské výuky, nejlépe při probírání finanční gramotnosti. Jak lze propojit finance a mikroskop? Spolu s žáky se pusťte do hledání ochranných prvků různých bankovek. Nejen tuto aktivitu jsem sama vyzkoušela při jedné z exkurzí. Žáci devátých tříd hledali podobnosti a rozdílnosti na světových bankovkách a hledali na nich různé ochranné prvky, o kterých jsme si předem povídali. Aktivitu najdete na našem Instagramu a během pár dní i na webových stránkách.

Jak si pamatujete na mikroskopy ve školách v době Vašich studií? Dokážete si představit možnost zapojení zmíněných mikroskopů ve svých hodinách? Dejte nám vědět do komentářů.

Na počtenou zase někdy příště,

Terka Šmídová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *