Press "Enter" to skip to content

Polytechnická výchova a fenomén zvaný STEM

0

V době, kdy technologie formují každý aspekt našich životů, je důležité, aby vzdělávací systém reflektoval tyto změny a připravoval žáky na budoucí výzvy. Právě koncepty polytechnické výchovy a STEM představují způsob, jak toho dosáhnout. Oba tyto fenomény (které spolu blízce souvisí, avšak nejsou synonymy) cílí na řešení výzev reálného světa a kladou značný důraz na kritické a kreativní myšlení. Právě tato myšlenka by mohla být hlavním lákadlem, proč se zaměřit na tento princip výchovy a vzdělávání.

V čem zmiňované vzdělávací přístupy spočívají? Nejen STEM (případně někde můžete narazit na STEAM, který zahrnuje navíc složku Art – uměleckou) ale také polytechnická výchova propojují světy přírody, techniky a technologií s environmentálním vzděláváním. Děti, žáci i studenti si na komplexních a praktických úlohách rozvíjejí představivost, kritické myšlení, vnímání struktur a vlastností předmětů, vytrvalost, cílevědomost či kooperaci. Sama se pokouším fenomén polytechnického vzdělávání zařadit do své práce s dětmi předškolního věku.

S dětmi se snažím prokládat práci s roboty nejrůznějším tvořením, a to i s využitím pomůcek ne vždy spojovaných s dětským tvořením. Kromě běžných nůžek a lepidel jsme si „hráli“ s tavnou pistolí, termokamerou, pipetami, LED diodami, ale i s hřebíky, kladívky a kleštěmi. Ne vždy se práce povedla na první dobrou, ale z neúspěšného přístupu k problému jsme se vždy poučili a při dalším pokusu jsme již byli úspěšnější.

Dovolím si se zde trochu pochlubit našimi vánočními lucerničkami, které tvořily děti z kroužku s Neználkem za poznáním. Od samého začátku až do konce, kdy si lucerničku pyšně odnášely domů, si z mého úhlu pohledu práci užívaly. Nejprve děti do pevných plechovek od oříšku nadělaly dírky pomocí hřebíku, kleští a kladívka. To proto, aby nám světýlko z lucerničky krásně problikávalo ven. Dalším krokem bylo zdobení lucerničky skořápkami od pistácií a následné postříkání zlatou barvou. Finální produkt si děti dozdobily držátkem a mašlí.

Ráda bych nějaký podobný projekt s dětmi realizovala s tematikou Velikonoc. Budu moc ráda, pokud se podělíte v komentářích o nápady, které bych mohla u nás v Centru robotiky přivést k životu.

Na počtenou zase někdy příště,

Terka Šmídová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *