Press "Enter" to skip to content

Pojďme se seznámit

6

Je tu čtvrtek. Čas na článek. Dobře tedy.

A co bych Vám dnes chtěla říct? Hm, léto končí. Pro nás bylo velice živé, plné příměstských táborů. Ale nezapomněli jsme ani na Vás učitele. Uspořádali jsme třetí ročník Letní dílny v Centru robotiky, kterého se zúčastnilo téměř 50 kantorů. Letní dílna byla skvělá, plná úžasných pedagogů. 

Ale já se na chvíli vrátím k druhému ročníku naší letní dílny, tedy o rok zpět.

Víte, že jedním z našich cílů v Centru robotiky je smysluplné využívání digitálních technologií ve výuce? A proto jsme náš první workshop zaměřili tímto směrem. Jenže než se člověk pustí do nějakého toho vzdělávání, tak by bylo fajn se s účastníky seznámit. A tak jsme to spojili všechno dohromady.

Učitelé byli rozděleni do tří skupin, a to učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé všech předmětů 2. stupně ZŠ a učitelé informatiky na 2. stupni ZŠ. Ve všech těchto skupinách jsme si zahráli seznamovací hru s názvem Lidské bingo. Pokud hru neznáte, tak musím říct, že je snadná na přípravu a je poměrně efektní. Stačí připravit herní karty pro všechny hráče. Všichni mají stejnou kartu. Na kartách je tabulka s několika políčky. V každém políčku je zapsaná jedna vlastnost, zkušenost nebo jiný příznak. Např. má zelené oči, hraje na kytaru, rád programuje ve Scratchi apod. Ve chvíli, kdy máme hráče, máme herní karty, tak už legrace může začít. Hráči se pohybují v prostoru a hledají někoho, kdo splňuje výrok v libovolném políčku. V případě, že hráč někoho takového najde, zapíše si do políčka jeho jméno. A pokračuje dál. Ten, kdo bude mít celý arch vyplněný jako první, zakřičí bingo. Cílem hry je tedy se seznámit, dozvědět se něco o druhých, případně odbourat nervozitu z nového prostředí.

Mnoho z Vás se v následujících dnech bude seznamovat s novými žáky. Tak možná by stálo zato vyzkoušet takovou jednoduchou hru například během adaptačního pobytu či třídnické hodiny. Věřte, že to bude dětem příjemnější, než takové to klasické kolečko ve stylu řekni pár vět o sobě. 

No a na letní dílně jsme si tuto hru zahráli ve všech třech skupinách, ale pokaždé trošku jinak. Ale vždy s využitím digitálních technologií. Naším cílem nebylo ukázat, že technologie jsou vždy lepší cesta (protože vždy to tak není). Ale je důležité o tom přemýšlet, proto i my jsme si s účastníky dílny rozebrali, jaké výhody či nevýhody má hra s papírovými kartami nebo s využitím konkrétní technologie. V jedné skupině byly využívány iPady a Jamboard.

V další skupině jsme využili QR kódy, iPady a online nástěnku Padlet. Výroky se skrývaly pod QR kódy, které byly rozmístěné po třídě. Odpovědi hráči zaznamenávali na Padlet do sloupečku se svým jménem. A aby od sebe hráči nemohli opisovat, využili jsme funkci v nastavení vyžaduje schválení moderátorem.

Poslední skupina použila formulář od Googlu. Kdo měl vyplněno, formulář odeslal. Jednoduché a prosté, že?

Tak dejte vědět, až vyzkoušíte (s technologií nebo s papírem a tužkou).

Martina Ceková

  1. Tereza

    Těším se, až v září vyzkouším s dětmi.

  2. Monika Fejglová

    Dobrý den, skvělý nápad, dávat sem návody na využití technologií. Moc za to děkuji. Určitě vyzkouším spojení QR kódů a Padletu. Nikdy mě nenapadlo to spojit. Velké díky.

    • Martina Ceková

      Díky Moniko, dejte vědět až vyzkoušíte.

  3. Libka

    Ahoj, s těmi QRC je to super, použiji to pro třídnickou hodinu s žáky.
    @libka

    • Martina Ceková

      Díky Libko, ať se aktivita vydaří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *