Blue-Bot je interaktivní didaktická pomůcka sloužící jako nástroj pro rozvoj pravolevé orientace, prostorové představivosti, informatického myšlení a komunikace a spolupráce. Dlouhá definice, které by se mohl někdo zaleknout, ale rozhodně se není čeho bát. Blue-Bot nebo beruška, jak mu také říkáme, je motivační didaktická pomůcka pro žáky, ale i učitele. Své využití najde primárně v mateřských školách a na 1. stupni základních škol. Pracovat s ní můžete ale i na 2. stupni ZŠ.
A jak na to?
Způsob programování je velmi jednoduchý. Pomocí dotykových tlačítek na jeho těle se robot pohybuje po krocích dlouhých 15 cm a otáčí se o 90°. Své povely nám potvrzuje zvukem a blikáním očí. Programovat ho lze také v aplikaci se stejným názvem Blue-Bot a prostřednictvím Blue-Bot TacTile čtečky. Čtečku je nutné s robotem spárovat a následně robota můžeme ovládat pomocí dílků, které jsou na ni pokládány.
Osobní zkušenosti
Teď přichází na řadu otázka „Jak začít s Blue-Botem?“ Samozřejmě prvotní je věk a počet žáků. Záleží na typu aktivity, ale v případě řízené aktivity učitelem je možné mít na jednoho robota klidně až 10 žáků. Další bod, u kterého se zastavíme, je volba podložky. Podložky nejsou součástí balení robota, a proto dejte velký pozor právě na výběr a následnou koupi. Existují podložky tematicky zaměřené (tělesa, lidské tělo, Česká republika a mnoho dalších) a pak transparentní, které jsou super, ale občas bývají kamenem úrazu. Transparentní podložky z měkkého, ohebného materiálu, často mívají také kapsy, jsou dle mých zkušeností nešikovné. Taková podložka se dá skladovat stočená do ruličky, což je právě její velká nevýhoda. Po rozložení na podlahu či stůl se nenarovná zpět natolik, aby se na ní Blue-Bot při své cestě nezaseknul, nezadrhnul, nebo dokonce úplně nezastavil. Já tedy spíše doporučuji takové transparentní podložky, které se nedají srolovat či ohnout, jsou z pevného materiálu a skladování je vhodné například na zdi, kam je můžete pověsit. Lze také dokoupit spoustu dalších doplňků. Více se dozvíte u nás na webu v části Technologie.
Aktivity s Blue-Botem
Aktivit je velké množství a já bych se v následujících řádcích ráda zaměřila na takové, které jsou vhodné právě pro transparentní podložku.
Posloupnost – připravte si kartičky, na kterých bude zobrazený příběh či činnost vyjadřující posloupnost. V libovolném umístění vložte kartičky pod podložku a pak už bude jen na žácích, aby sestavili příběh chronologicky správně a následně v takovém pořadí naprogramovali cestu pro robota.
Aktivity s posloupností mohou být například příprava snídaně, čištění zubů, klubání se kuřátka, oblékání se, nákup potravin, mytí rukou, stavba sněhuláka aj.
Dvojice – připravte si dvojice kartiček, přičemž jednu sadu libovolně umístíte pod podložku a druhou můžete například vložit do klobouku. Žáci si tak budou postupně losovat kartičky a jejich úkolem bude naprogramovat robota tak, aby dojel ke správné dvojici.
Dvojice kartiček mohou být obrázkové, textové a obrázkové (popis předmětu a jeho obrázek) či pouze textové.
Vytváření příběhu – připravte si příběh, ale ne celý, stačí v bodech, a jednotlivé body zaneste na kartičky. A pak už nechte na žácích, aby oni celý příběh vymysleli a následně naprogramovali robota, který nás celým příběhem provede.
Některé aktivity najdete i u nás na webu Centra robotiky.
Jak jsem již zmínila, takových aktivit je nepřeberné množství. Věřím, že během čtení Vás již nějaké napadaly a v hlavě už spojujete dvojice či vytváříte příběhy. Napište mi Vaše nápady do komentářů. Kdo z Vás Blue-Bota také rád používá?
Tereza Beránková