Press "Enter" to skip to content

Ahoj jaro a milí učitelé, 

0

s jarem přichází nová energie a inspirace do našich životů, tak co kdybychom tuto pozitivní atmosféru přenesli i do naší výuky? Ano, vítání jara může být skvělou příležitostí k tomu, abychom oživili naše výukové aktivity a přinesli do učebny svěžest a radost z probuzení přírody po zimním spánku. 

Dnes bych Vám tedy ráda popsala nápad na takový jarní digitální biologický průzkum. Cílem tohoto průzkumu je seznámit žáky s různými druhy rostlin a ukázat jim zajímavé metody k jejich určování. Dále si s nimi vysvětlit biologické procesy a změny v přírodě spojené s příchodem jara. To vše za pomoci digitálních technologií, aniž by nutně museli opustit prostředí třídy.

Jak na to?

Připravte si prostor ve třídě, kde budou žáci provádět pozorování. Dále budou potřeba obrázky jarních rostlin či rovnou živé rostliny (nejlepší varianta), které byste chtěli zkoumat. Máte-li možnost, můžete se s žáky rovnou vrhnout na školní zahradu či do okolí školy. Žáci si tak udělají lepší představu o druzích rostlin ve svém okolí. Zapotřebí bude také chytrý telefon nebo tablet s fotoaparátem a připojením k internetu. Závěrem jsou velice důležité digitální aplikace, které budou žáci používat při průzkumu, konkrétně se jedná o aplikace jako jsou PlantNet nebo iNaturalist.

Žáci se rozdělí do skupin a každá skupina obdrží obrázky/rostliny k pozorování. S pomocí digitálních aplikací začnou žáci fotografovat a identifikovat rostliny. Mohou také využívat různé další zdroje, jako jsou atlasy rostlin a zvířat nebo online encyklopedie k identifikaci a studiu zkoumaných prvků. Pokud máte živé rostliny či příležitost vyrazit s žáky ven a chtěli byste si pořídit skvělou technologii pro využití nejen do hodin přírodopisu, vřele doporučuji tyto mikroskopy, které si u nás nemůžeme vynachválit.

Po průzkumu se žáci vrátí ke svým pracovním stolům a začínají analyzovat své fotografie a záznamy. Diskutujeme společně o tom, co žáci vypozorovali (druhy rostlin) a jaké biologické procesy se spojují s příchodem jara. Žáci také mohou vytvořit digitální poster za pomoci aplikace PicCollage, ve kterém prezentují své pozorování a zjištění.

Pokud byste chtěli načerpat více jarní inspirace, určitě zavítejte na stránky Centra robotiky nebo klikněte na tento odkaz. Ráda bych vypíchla a doporučila dvě inspirace od svých kolegyň, kterými jsou Fyziologické děje v rostlinách či Herbář s QR kódy.

Přeji Vám mnoho úspěchů při vytváření jarní atmosféry ve Vašich třídách.

Karolína Zábranská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *