Co je vlastně virtuální realita? Děti mi vždy říkají, že jsou to ty velké brýle, které držím v ruce. Částečně mají pravdu. Virtuální realita (VR) je technologie, která vytváří umělý svět před očima. Pomocí speciálních brýlí se můžeme během okamžiku přesunout pod hladinu moře či do vědecké laboratoře, a to aniž bychom udělali jediný krok.
Žákům je VR velmi dobře známá, ale mezi učiteli není široce rozšířená. Žáci si chtějí virtuální realitu vyzkoušet, baví je. A dle mého, což je možná to nejdůležitější, si díky VR aktivity lépe pamatují. Tady vidím ten největší přínos a motivační prvek pro žáky, ale zároveň i pro učitele. I když učitelé nemají vlastní zkušenosti s VR, anebo malé, či případně mají obavy ze zapojení této technologie do výuky, motivovaný žák je přece tou největší motivací pro učitele.
A co všechno mohou žáci ve virtuální realitě zažít? Právě probíhá například hodina zeměpisu a probíráte Egypt. Obrázky pyramid v učebnici jsou detailní, jenže pořád jenom ve 2D. Teď si představte, že by žáci mohli prozkoumat pyramidy zevnitř, ale pořád by seděli v lavici. A co když berete v hodině přírodopisu lidské tělo? Jaké by to asi bylo, kdyby se žáci mohli stát červenou krvinkou a prolétnout se naším tělem. A co chemie? Být uvnitř atomu a sledovat elektrony, protony a neutrony musí být přece parádní. A co takové reakce kovů s kyselinou, to už si žáci v hodině chemie jen tak nevyzkouší. To vše a mnohem více díky virtuální realitě ale možné je.
I když je VR ve výuce stále v plenkách, přináší mnoho výhod a otevírá dveře do nového světa učení. Díky ní budou žáci v centru dění, budou prozkoumávat svět kolem sebe a učit se věci úplně novým způsobem.
Takže za mě rozhodně ano virtuální realitě ve výuce! A jak jste na tom Vy? Využíváte ji, přemýšlíte o ní, nebo jste jí zatím nepolíbení? Dejte mi vědět do komentářů.
Tereza Beránková
[…] V předchozím článku jsme se společně podívali na to, jaký přínos může mít virtuální realita (VR) ve výuce jednotlivých předmětů. Ale nechci se zastavit jen u jednoho úhlu pohledu. Co kdybychom se podívali na VR z trochu jiné perspektivy? […]