Press "Enter" to skip to content

Uluru

3

Máte rádi deskové nebo karetní hry? My v Centru robotiky ano, protože nejen technologiemi je člověk živ. Takové deskové nebo karetní hry nám mohou být velkým pomocníkem při našem rozvoji nebo rozvoji dětí. 

U nás máme už docela slušnou zásobu her. Některé slouží pro rozvoj logického a informatického myšlení, jiné třeba pro rozvoj kreativity. Spousta z nich je pro jednotlivce, jiné zase pro skupiny. Každopádně pokud chci tyto hry využít ve výuce (ve škole nebo při volnočasovém vzdělávání), tak je fajn mít takové, kde děcka porozumí pravidlům snadno a rychle, protože času nemáme mnoho.

Jedna z mých oblíbených je Uluru nové zmatky z Ayersovy skály. Slyšela jsem o ní už v loňském roce od mojí kamarádky Petry. A já mám takové pravidlo. Když je Petra nadšená, bude to stát za to. Co už pro mě tolik fajn není, jsou pravidla hry v německém jazyce. Němčina není můj šálek kávy, ale pojďme si pomoct překladačem.

Tak o co ve hře jde?

Na hoře Uluru spí šest barevných ptáků. Ale bohužel pro ně nemají klidné spaní, každý z nich sní o tom, kde přesně by chtěl spát. A Vaším úkolem je jim pomoci.

Znáte to. Je to jako s dětmi. Ondra chce sedět naproti Pavlovi. Pavel dává přednost místu vedle Kačky. Jenže Kačka chce sedět přesně někde jinde. A Vy je rozsuďte. Hrůza. Tak o tom je přesně tato hra.  

Hra Uluru je logickou hrou, která byla vytvořena v Německu. V krátkém časovém limitu máte za úkol splnit přání šesti barevných ptáčků.

Počet hráčů:1–5

Věk: 8+

Čas: cca 20 minut

Co najdeme v balení:

  • 5 Uluru karet
  • 30 ptačích žetonů (6 barev, od každé 5 kousků)
  • 6 karet s barevnými ptáčky
  • 39 karet s přáním – 3x jedno přání, 24x dvě přání, 12x tři přání (jedno přání je snadné, tři přání jsou těžká)

Každý hráč obdrží šest žetonů různých barev (modrá, oranžová, žlutá, zelená, bílá a černá) a jednu Uluru kartu. Karty s barevnými ptáčky umístěte vedle sebe doprostřed stolu. Karty s přáními zamíchejte a celou hromádku položte rubem nahoru. K zapsání bodů si připravte papír a tužku.

Domluvte se, kdo z hráčů začne. Ten první vytáhne šest karet přání z hromádky a přiloží je lícem ke kartám s barevnými ptáčky. Teď vidíme, jaké přání má který ptáček. Některá přání jsou jednoduchá (spát na kratší straně desky, spát vedle žlutého ptáčka) nebo složitější (spát o dvě pozice vedle bílého). Může dojít i k situaci, kdy je přání splněno rovnou (pokud karta přání zobrazuje stejnou barvu jako karta s ptáčkem), nebo naopak všechna přání zároveň splnit nelze.

Po odstartování hry se všichni hráči pokusí umístit své barevné žetony na svou Uluru kartu tak, aby splnili všechna přání. Kdo je první, zavolá ULURU. A následně už nesmí změnit svá umístění. Dle pravidel končí kolo, až všichni hráči kromě jednoho zavolají Uluru, pak se odpočítá od 10 do 0 a i poslední hráč musí umístit žetony a získává jeden minusový bod.

Začínající hráč přečte, kde by měl který ptáček být a ostatní si kontrolují své výsledky. Za každé přání, které jste nesplnili, získáváte jeden minusový bod. Zaznamenávejte je na papír. Kolo končí, použité karty přání dejte bokem a začínáme druhé kolo. Hra končí po šesti kolech, pokud si neurčíte jinak. Minusové body se sčítají. Kdo má nejméně těchto bodů, vyhrává.

Proč se mi hra líbí? Je rychlá, svižná, zábavná. A jaká je ta Vaše oblíbená? Kterou hru byste nám doporučili?

Martina Ceková

  1. Za tenhle článek tuze dík! Vytrhli jsme mi trn z paty. Hru mám s německým návodem a ohromně se mi nechtělo pátrat po českém. Konečně si ji zahrajeme! Myslím, že rovnou dneska večer “-)

  2. […] jsem psala o hře s názvem Uluru. Vzpomínáte? Pokud ne, tak si ji připomeňte zde. No a proč si nezahrát něco dalšího? Třeba Mathesso. Když byly ty Vánoce, tak jsem tuto hru […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *