Krásný den všem,
ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost z účasti na online PASCO konferenci, která proběhla 20. listopadu 2024. Celá akce byla vysílána z profesionálního televizního studia, což samo o sobě dodalo události noblesní atmosféru. Konferenci pořádali nejen nadšenci, ale především učitelé, kteří aktivně využívají technologii PASCO ve výuce. Hlavními cíli bylo představit různé způsoby, jak tento nástroj zapojit do hodin přírodovědných předmětů, a nabídnout inspiraci přímo z praxe.
Co je vlastně PASCO?
Jedná se o sadu moderních bezdrátových senzorů, čidel a softwaru, které jsou navržené pro experimentální výuku přírodovědných předmětů. Díky těmto sadám mohou žáci a učitelé snadno a názorně zkoumat přírodní procesy, měřit data a pracovat s grafy.
Den konference začal v ranních hodinách, kdy se celý tým, od režiséra přes kameramany a zvukaře až po nás, nervózní účinkující, sešel ve studiu. Ladily se poslední detaily, zkoušely se mikrofony a odpočítávaly minuty do začátku. Už před startem jsme dostali skvělou zprávu – přihlásilo se více než 130 účastníků! Celou akci zahájil úvodním slovem a prezentací Miroslav Staněk, který, jak je u Míry zvykem, dokázal publikum nadchnout. Ukázalo se, že zájem účastníků byl opravdu veliký. Během konference, která trvala až do půl páté odpoledne, bylo připojeno více než 250 posluchačů.
Moje chvíle přišla s pohádkou „Hrnečku vař!“
Do studia jsem nastoupila s příspěvkem nazvaným Hrnečku vař! PASCO od MŠ po SŠ. Tato „rostoucí“ aktivita propojuje známou pohádku s výukou přírodních věd. Stojí na jednoduchém principu kvašení, který jsme převedli do interaktivního experimentu.
Jak to vypadá v praxi? Ve dvou skleničkách smícháme sušené droždí, cukr a zalijeme vodou pokojové teploty (aby během měření nedocházelo ke zkreslení teplotní výměnou s okolím). Do jedné sklenice vložíme teplotní senzor, druhou společně se senzorem oxidu uhličitého umístíme pod plastovou bednu.
- V mateřských školách děti pomocí teplotního senzoru pozorují kouzlo kvašení a s ním si upevňují význam ohřívání, což znamená zvyšování teploty. Rostoucí graf jim krásně ukáže, že proces kvašení skutečně ohřívá „kouzelnou kaši v hrnečku“.
- Na 1. stupni ZŠ se žáci zaměřují na vliv prostředí na kvašení, jak rozdílná teplota vody nebo množství cukru ovlivňují rychlost procesu.
- Na 2. stupni a SŠ už studenti zkoumají data do hloubky. Kromě teploty sledují i uvolňování oxidu uhličitého, což propojují s chemickými reakcemi, biologickými procesy nebo informatickým zpracováním dat.
Nahlédnutí do zákulisí
Zákulisí celé akce bylo stresující ale kouzelné – světla reflektorů, kamery, pokyny režiséra… Připadali jsme si trochu jako v hollywoodském filmu. Pro většinu z nás to bylo něco úplně nového. Ale vzájemnou podporou jsme si celý den opravdu užili, což si troufám tvrdit i za kolegy. Věřím, že stejně nadšeně vnímali konferenci i naši diváci.
Budu moc ráda, pokud mi do komentářů napíšete své dojmy – třeba jestli jste se konference zúčastnili nebo zda máte s PASCO technologiemi vlastní zkušenost.
Na počtenou zase někdy příště,
Vaše Terka Šmídová
P.S.: Pořadatelé slíbili, že záznam konference brzy zveřejní na oficiálních stránkách. Sledujte naše facebookové stránky, ať Vám nic neunikne!