Je tu první týden nového školního roku. Co říct? Nu, ať je jeho start skvělý a následující měsíce ještě lepší. Někteří z Vás povedou letos nové třídy. Někteří se už se svými žáky znáte dobře. Každopádně připravit aktivitu, kde budou žáci spolupracovat, komunikovat a třeba se o sobě něco dozví a zasmějí se spolu, je určitě na začátek roku fajn.
Tak já Vám dám jednu inspiraci, kterou jsme si s kolegyněmi Terkou a Terkou připravili letos na letní dílně pro náš tým učitelů informatiky.
Vstupy byly jasné:
- Jde o první workshop.
- Někteří účastníci se už znají.
- Někteří ale ne.
- A v průběhu workshopů budeme chtít, aby pracovali jako tým a našli si k sobě cestu.
Vymysleli jsme si tedy takovou aktivitu, která kopíruje situaci. Nejdříve začínali naši účastníci jako jednotlivci – konkrétně šestnáct jednotlivců. Postupně se dávali dohromady při dalších úkolech. Nakonec skončili jako jeden celek (jeden tým).
Účastníci dostali informaci, že celá úvodní hra proběhne v tichosti.
Z šestnácti jednotlivců osm dvojic
Každý dostal na krk svůj QR kód. A jejich prvním úkolem bylo najít si parťáka do dvojice. Tato část byla inspirována aktivitou z filmu Sněženky a machři. Pamatujete? Dvojice se musely najít pomocí nějakého citátu (např. “Svůj širák odhazuji v dál”).
V naší aktivitě museli účastníci pracovat v tichosti, k dispozici měli iPady, pomocí kterých si načetli své QR kódy (aby zjistili, co na nich mají), a pak si načítali QR kódy kolegů. A jak vypadalo to, co pod kódy bylo? Například takto:
Některá slova byla zakódovaná v obrázku. Kódování informace obrázkem je totiž super. A už máme osm dvojic. Každá dvojice je tedy spojena nějakým filmem. Na dalším úkolu mohly dvojice ale začít pracovat až ve chvíli, kdy si všichni našli svoji dvojici. V učebně visel QR kód s číslem 2, pod kterým bylo zadání a návod k aplikaci PicCollage.
Z osmi dvojic dvě osmice
Dvojice vytvořily koláže o svých filmech. A co bylo dál? Na dalším úkolu mohli všichni začít pracovat znovu až ve chvíli, kdy měli splněno. Osm dvojic = osm koláží. V učebně visel QR kód s číslem 3, pod kterým bylo zadání s úkolem. Účastníci si prohlédli koláže a v rámci úkolu se rozdělili do dvou skupin.
Jedna skupina byly filmy a druhá skupina byly pohádky.
Ze dvou osmic jeden tým
Poslední úkol – QR kód s číslem 4.
Tady už pracovali všichni společně. Na interaktivní panel jsme připravili úkol v Learningapps.org, kde se objevilo všech osm děl (čtyři filmy a čtyři pohádky) a posledním a teď už společným úkolem bylo seřadit je na časové ose dle roku, kdy dílo vzniklo. Něco šlo odhadnout, něco už moc ne, ale při tvorbě koláží si účastníci nějaké info dohledali, takže možná i rok, kdy film nebo pohádka vznikla. Po splnění tohoto úkolu se na panelu objevilo Skvěle, teď jste jeden tým.
Není podstatné, že tématem byly filmy a pohádky. Podstatné totiž bylo, že na začátku byl každý sám a na konci už byli všichni dohromady. Možná uvidíte jako úskalí, že na sebe při plnění úkolů musí skupiny čekat. Jasně. Ale já si myslím, že učit se trpělivosti, počkat na ostatní či respektovat tempo druhých je důležité.
A místo filmů můžete použít téma, které zrovna probíráte či opakujete ve výuce. A k tomu ještě můžete rozvíjet digitální kompetence své i svých žáků.
Tak to zkuste. Za týden zase na počtenou.
Martina Ceková
[…] minulém týdnu jsem ve svém článku psala o seznamovací aktivitě, kterou jsme si s kolegyněmi připravili pro náš tým učitelů […]
Skvělá aktivita. Děkuji
K